İPUCU #44: VUCA Dünyası'na Karşı Etkenlik ve Edilgenlik Hali

İPUCU #44: VUCA Dünyası'na Karşı Etkenlik ve Edilgenlik Hali

12/05/2020 | Azor Brand & People Solutions
Tahmini Okunma Süresi: | Kelime

Sizce bir insanın ya da bir kurumun konfor alanının dışına çıkmaması mümkün mü?

VUCA Dünyası'nda bu mümkün değil.

VUCA'nın sunduğu belirsizliklerle dolu dünya, insanlara ve kurumlara konfor alanı yaklaşımı hakkında iki seçenek sunuyor:

  • Birinci senaryoda insan veya kurumlar içinde yaşadıkları dünyayı analiz ediyorlar. Bu bilgiler ışığında, potansiyel değişimlere proaktif bir yaklaşım sergiliyorlar. Değişim kapıya dayanmadan aksiyona geçerek konfor alanlarını kontrollü, bilinçli ve planlı şekilde terk ediyorlar. Biz buna etkenlik hali diyoruz.
  • İkinci senaryoda ise söz konusu kişi ya da kurum, konfor alanında olmaktan mutlu olduğu için bilinçli veya bilinçsiz şekilde bu alanı korumaya çalışıyor, Peki bu durumu sonsuza dek sürdürebiliyorlar mı? Elbette ki hayır...  VUCA Dünyası, bir belirsizlik ortamı ile kendini gösterdiğinde bu kişiler/kurumlar kendilerini konfor alanlarının dışına itilmiş buluyorlar. Biz buna edilgenlik hali diyoruz.

 

Kısacası, VUCA Dünyası'nda konfor alanlarımızın içerisinde kalarak bir yaşam sürmemiz mümkün değil. Ya bilinçli şekilde değişimi kucaklayarak adaptasyon kaslarımızı geliştireceğimiz bir etkenlik hali ya da VUCA'nın çalkantıları doğrultusunda kendimizi oradan buraya savruluyor şekilde bulacağımız edilgenlik hali ile bunu tecrübe edeceğiz.

Siz hangisini tercih ederdiniz?

Azor Brand & People Solutions